• DOLAR
  $2.303,6500
 • EURO
  $0,7306
 • ALTIN
  $40.150,9900
 • BIST
  $138,4300
KADINA ŞİDDETE ÇÖZÜM GELİŞTİRİLİYOR

KADINA ŞİDDETE ÇÖZÜM GELİŞTİRİLİYOR

kadinlarin sesi,kadina siddet

KADINA ŞİDDETE ÇÖZÜM GELİŞTİRİLİYOR

Dünya Emekçi Kadınlar Günü geride kaldı, ancak kadınlarla ilgili birbirinden esaslı toplantılar sürüyor.
Salı günü Turkcell’in artık gelenekselleşen ve 600’ü aşkın kadının katıldığı toplantısında, dünyanın en iyi 50 öğretmeninden 1’i seçilen köy öğretmeni Dilek Livaneli’nden Coca Cola gibi uluslararası bir devin Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Frayman Molinas ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’e çok geniş yelpazedeki rol model kadınları dinledik. Toplantıya başarı ve şenlik havası hâkim olsa da Özgecan, perde gerisinde hep bizimleydi…
Çözüm odaklı toplantı
Türkiye İş Kadınları Derneği TİKAD’ın önceki gün düzenlediği, kadına karşı şiddetle mücadelede çözüm önerilerine odaklanan toplantının ilham perisi ve öznesi de tabii ki Özgecan’dı. Akademisyenler, gazeteciler, iş kadınları ve tek siyasetçi olarak CHP milletvekili Faik Tunay’ın katıldığı dar kapsamlı toplantıda, iş sahibi kadınların hedefe odaklı bir toplantı düzenlemekte ne kadar başarılı olduklarını memnuniyetle gördüm.
Gerek TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, gerek Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Neşe Kavak, gerekse Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, durum tespiti ve istatistiklerle vakit harcamak yerine ne istediklerini az-öz ama çok net ortaya koydular. Bizlerden de 3 dakikalık konuşma süresinde somut öneriler sıralamamızı istediler.

‘Tecavüz mübah’
TİKAD, bu toplantıda ortaya çıkan çözüm önerilerini hem başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Ankara’da konuyla ilgili yetkililere aktaracak, hem de 2015 yılı boyunca sürdürecekleri kampanyayla kadına karşı şiddetle mücadelenin takipçisi olacak. Bizler de konuyu gündemde tutarak, ülkemizde kadına karşı şiddetin azalmasına destek olacağız.
Tek umudum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8 Mart’ta İstanbul’daki Kadınlar Günü toplantısında “kadına şiddet, insanlığa ihanettir” diyerek bu konuyu himayesine aldığını açıklaması…

Erdoğan isterse olur
Başbakanlığı döneminde sigaraya karşı açtığı savaşın Türkiye gibi bir ülkede başarılı olacağını hiç sanmamıştım; ama oldu. Erdoğan isterse, kadına şiddette de kısa sürede gözle görülür gerileme olacaktır.
Prof. Kavak’ın işaret ettiği gibi kadına şiddetle mücadelenin 3 boyutu var: Eğitim, psikoloji ve hukuk. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı bu konuyu himayesine aldığına göre 3 bakanlığa (Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Politikalar, Adalet) düşen önemli görevler var.
Öncelikle çocuklarımızı dayakla terbiye etmeyi derhal lugatımızdan silmeliyiz. Çocuğun kişiliğinin oluştuğu yaş 0-6 olduğuna göre “şiddet görmeyen erkek, şiddet uygulamaz” diye yola çıkabiliriz.
Mesajların en etkili olarak verilebileceği yerlerin başında camilerdeki Cuma hutbeleri geliyor. Salı günleri parti liderlerinin TBMM’deki grup toplantılarına benzer şekilde Cumhurbaşkanı’nın da Beştepe’de muhtarlarla başlattığı salı toplantıları da bu mesajların her hafta tekrarlanabileceği yararlı bir mecra olabilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM