• DOLAR
  $3.828,4000
 • EURO
  $1,1380
 • ALTIN
  $60.819,9900
 • BIST
  $186,3000
KADINLARDA CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDENLERİ

KADINLARDA CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDENLERİ

kadinlarda cinsel isteksizlikKadınlarda cinsel isteksizliğin nedeni yorgunluk ve uykusuzluk
Kadınların seks istememesinin nedeni uykusuzluk ve yorgunluk olarak belirlendi. Yapılan bir araştırmaya göre her bir saat uykunun, kişinin partneriyle seks yapma olasılığını yüzde 14 arttırdığı ortaya çıktı. Uzmanlara göre yetersiz uyku cinsel istek ve tutkuyu azaltabilir.

Kadınlarda cinsel isteksizliğin nedeni uykusuzluk ve yorgunluk! Daily Mail ‘de yer alan habere göre, 171 kadınla yapılan araştırmada her bir saat uykunun, kişinin partneriyle seks yapma olasılığını yüzde 14 arttırdığı ortaya çıktı. Journal of Sexual Medicine’da yayımlanan araştırmada, vajinal uyarılmanın da yetersiz uykudan olumsuz etkilendiği belirtildi.
VÜCUDUMUZ İHTİYACI OLAN UYKUYU ALMALI
Araştırmada yer alan bilim insanlarından Dr.David Kalmbach, “Uykunun cinsel tutkuya ve isteğe etkisi alanımızda bugüne kadar çok ilgi çekmedi. Ancak, araştırmamızın sonuçlarına göre yetersiz uyku cinsel istek ve tutkuyu azaltabilir. Bence buradan alınacak mesaj daha fazla uykunun iyi olduğu değil ama zihnimiz ve vücudumuzun ihtiyacı olan uykuyu almasına müsaade etmemiz önemli” sözleriyle çalışmalarını özetledi.
ERKEKLER İÇİN DE GEÇERLİ
Daha önce yapılan araştırmalarda, benzer bir durumun erkekler için de geçerli olduğu bulgusuna ulaşılmıştı. ABD’de bulunan Chicago Üniversitesi’nden bilim insanları, bir hafta boyunca gecede beş saatten az uyuyan erkeklerin testeron seviyesinin azaldığı sonucuna varmıştı. Yetersiz uykunun testesteron seviyelerinde düşüşe neden olduğunu belirten uzmanlar, uykuyla hormon seviyesi arasında bağlantı olduğunu açıklamıştı. Buna göre, erkeklerde hormon azlığı enerji seviyesinde azalmaya, konsantrasyon kaybına ve yorgunluğa yok açabiliyor.
Cinsel isteksizlik nedir?
Cinsel isteksizlik, kişinin yaşı ve yaşam koşulları dikkate alındığında fantezi kurma ve cinselliği istemeyle ilgili yaşanan bir isteksizlik durumudur. Cinsellik içgüdüsel bir davranıştır. Dolayısıyla cinselliği istememek, cinsel fantezi kurmamak aslında bir işlev sorunudur. Bunun psikoterapisi şarttır

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM