• DOLAR
  $2.344,6500
 • EURO
  $1,8093
 • ALTIN
  $63.741,8600
 • BIST
  $279,4400
KADINLARIN SESİ MUTLU KAYA SALDIRISI

KADINLARIN SESİ MUTLU KAYA SALDIRISI

mutlu kaya

KADINLARIN SESİ MUTLU KAYA SALDIRISI

Ergani’deki evinde başından vurularak ağır yaralanan Mutlu Kaya’nın olay gecesi bölgede olduğu belirlenen erkek arkadaşı yakalandı. 3 arkadaşıyla gözaltına alınan Veysi Ercan, “Ailesi çok desteklese de ben yarışmalara katılmasını istemiyordum. Çok tartıştığımız doğru ama onu ben vurmadım. Sokağa gittim ama silah sıkmadım. Onu çok seviyorum, nasıl onu vururum” dedi.

‘SESİ Çok Güzel’ adlı ses yarışmasıyla adını duyuran ve 2 gün önce Diyarbakır Ergani’deki evinde başından vurularak ağır yaralanan Mutlu Kaya’nın (19) Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesindeki tedavisi sürüyor. Kafasında kurşun nedeniyle ödem oluşan ve yoğun bakıma alınan Kaya’nın 3 gün uyutulduktan sonra operasyona alınıp alınmayacağına karar verilecek.

SAĞLIK DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR
Bu arada, İstanbul’da katılacağı televizyon programı öncesi evde prova yaparken başından vurularak ağır yaralanan Kaya’nın, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi tedavisi devam ediyor. Kaya’nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

BABASI KONUŞTU
Baba Mehmet Kaya, hastane önünde AA muhabirine yaptığı açıklamada, olayın dün gece 03.30 sıralarında gerçekleştiğini anlattı. Kendisinin olay esnasında evde olmadığını ifade eden baba Kaya, şunları söyledi: “Mutlu akşam ablasına misafirliğe gitmişti. Tekrar yarışmaya gitmek için hazırlık yapıyordu. Olayın yaşandığı saate kadar evde prova yapıyormuş. 3-4 kişi evin önüne gelmiş. Kapıyı çalmış. Mutlu, komşu zannederek, kapıyı açıyor. Kapıyı açınca başına ateş ediyorlar.”
SİBEL CAN’DAN YARDIM İSTEDİ

“Ben çocuğumu kolay kolay bu seviyeye getirmedim. Devletten olsun, milletten olsun yardım bekliyorum” diyen baba Kaya, şöyle konuştu:

“Kızım sağlığına kavuşsun ben başka bir şey istemiyorum. Özellikle Sibel Can’dan yardım bekliyorum. Sibel, Mutlu’nun annesi gibidir. Olayı gerçekleştirenleri tanımıyoruz, bilmiyoruz. Şüphelendiğimiz kimse yok. Kim ise Allah belasını versin. Devlet onu yakalar, hapse atar cezasını çeker. Önemli olan Mutlu’nun sağlığına kavuşması. Kızımın sağlığı benim için bütün dünya malına bedel.

SOKAKTA KOVALAMACA

Polis, Kaya’nın 1.5 yıl önce kuzeni aracılığıyla tanıştığı erkek arkadaşı Veysi Ercan’ı (26) takibe aldı. Polis, genç kızın yarışmaya katıldığı için arasının açıldığı Ercan’ı ‘kendisini tehdit ettiği’ gerekçesiyle 4 ay önce Ergani İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne şikâyet ettiğini belirledi. İkilinin tekrar barıştığını belirleyen polis, Veysi Ercan’ı, Kayapınar ilçesinde sokakta kovalamaca sonucu yakaladı. Ercan’ın arkadaşları R.L. ve C.Ç. de gözaltına alındı.
Ercan ifadesinde, “Ailesi sürekli bu yarışmalara katılmasını istiyordu, ben istemiyordum. Bu nedenle çok tartıştığımız doğru ama onu ben vurmadım” dedi.

mutlu kaya vuran sevgili

Mutlu Kaya’nın vurulmasında gözaltına alınanlardan biri sevgili

‘HÂLÂ SEVİYORUM’

Olay günü alkol aldığını, gece saat 03.00 sıralarında olayın meydana geldiği bölgeye gittiğini anlatan Veysi Ercan, “Sokağa gittim ama silah sıkmadım. Onu çok seviyorum, nasıl onu vururum. Onunla tanıştığımda ne içkim ne de sigaram vardı. Onun derdinden başladım” diye konuştu. Kaya’nın yaralandığını ertesi günü saat 11.00 sıralarında duyduğunu ileri süren Ercan, “Ailesi tepki gösterir diye hastaneye gitmedim, telefonumu da kapattım. Daha önce de ‘O Ses Türkiye’ yarışmasına katılacaktı, izin vermedim. Beni dinledi, o yarışmaya gitmedi” dedi.

mutlu kaya haber

GECE DIŞARI ÇAĞIRMIŞ

Diyarbakır Valiliği, Kaya ile Ercan’ın olay gecesi buluştuklarını, Ercan’ın Kaya’yı evine bıraktıktan sonra saat 02.30’da tekrar çağırdığı ancak Kaya’nın dışarı çıkmadığı, saat 03.20’de Kaya’nın evinin iç tarafında kapının önünde yaralandığını açıkladı.
ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU VE DEMİRTAŞ’TAN TELEFON
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mutlu Kaya’nın babası Mehmet Kaya’yı dün akşam telefonla aradı. Erdoğan, hadisenin kendisini derinden üzdüğünü ifade etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ta dün Mutlu Kaya’nın tedavi gördüğü hastaneyi arayarak sağlık durumu hakkında bilgi aldı, ailesine acil şifalar diledi.

BABA KAYA: ŞİKÂYET VAR NETİCE YOK
Mutlu Kaya’nın babası Mehmet Kaya, aşiret ve töre iddialarını yalanlayarak şöyle konuştu: “Kızım türkü söylüyor diye akrabalarımdan hiç tepki gelmedi. Ben kızımla gurur duyuyorum. Olayı yapan şahısları tanımıyordum ama 2 sefer aynı adamlar silahla evimin kapısına gelip tehdit etmişler. Ben sonradan öğrendim ve karakola şikâyette bulunduk ama netice alamadık.”

MUTLU’NUN VURULMASI DIŞ BASINDA
Diyarbakır’da başından vurulan Mutlu Kaya, dünya basınında da gündem oldu. İngiltere’nin sol/liberal çizgideki gazetesi Independent, haberi, “Genç Mutlu Kaya, yetenek şovuna çıktıktan sonra başından vuruldu” diye verdi ve genç kızın ölüm tehditleri aldığı notunu düştü. Bir başka İngiliz gazetesi Daily Mail ise, “Evide vurulan genç kız yaşam savaşı veriyor” diye yazdı. Gazete, Kaya’nın katıldığı şarkı yarışmasının İngiltere’deki Britain’s Got Talent’ın benzeri olduğunu da vurguladı.

Haberi İngiliz yayın kuruluşu BBC de verirken, Alman Bild gazetesi ise, hem bir kişinin gözaltına alındığına yer verdi hem de Türkiye’deki kadına şiddet vakalarına değindi.

ÖZGECAN VURGUSU

Suudi televizyonu El Arabiya’nın internet sitesi de, haberi verirken, tecavüz girişimine maruz kaldıktan sonra öldürülen Özgecan Aslan’ı hatırlattı. Mutlu Kaya’nın, Diyarbakır Ergani’de vurulduğuna dikkat çeken El Arabiya, Türkiye’nin güneydoğusunda Kürt nüfusun çoğunluk olduğunu ve bölgede kadınlara geleneksel roller verilen muhafazakâr değerlerin güçlü olduğunu vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM