• DOLAR
  $2.130,6200
 • EURO
  $1,2862
 • ALTIN
  $55.083,5500
 • BIST
  $251,2100
ZEKİ ALASYA HAYATINI KAYBETTİ

ZEKİ ALASYA HAYATINI KAYBETTİ

zeki alasya

Usta oyuncu Zeki Alasya hayatını kaybetti. Alasya, karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri özel bir hastanede tedavi görüyordu. Sanatçı bugün(08/05/2015) saat 10:30 sularında vefat etti. 18 Nisan 1943 doğumlu olan Alasya 72 yaşındaydı…
Alasya’nın cenazesi Pazar günü öğlen saatinde Levent Camii’nde kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek.
CENAZESİ HASTANEDEN ALINDI
Bu arada sevilen sanatçının cenazesi ailesi tarafından hastaneden alındı. Cenaze’nin nereye götürüldüğü henüz bilinmiyor. Hastaneye kaldırıldığı zaman kızı Zeynep Alasya “Aniden rahatsızlandı. Ancak durumu iyi” demişti.
Zeki Alasya, geçtiğimiz ay aniden rahtasızlanarak hastaneye kaldırılmış, kısa süren bir tedavini ardından taburcu olmuştu. Babasının diyabet hastası olduğunu söyleyen Zeynep Alasya “Önceki gün doğum gününü kutladık. Aniden rahatsızlandı. Ancak durumu iyi” demişti.

ZEKİ ALASYA İLK FİLMİ
Film çevirmeye 1973’ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. 37 yıl boyunca birçok filmde beraber yer aldılar. 1977’de de yönetmenlik yapmaya başladı. Yönettiği filmlerin çoğunda oyuncu olarak yer aldı. Sinemaya uzun süre ara verdikten sonra son filmi olan “Güle Güle”de oynadı.
1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.
2010 Yılında Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

Sanatının yanında akılda kalanlar ise mason olduğunu söylemesi ve namaz ile ilgili yaptığı karşı duruş bildiren namaz çıkışlarıdır.Bu durum eski sanatçıların genelinde olan bir durum olması sanat dünyamız acaba islam dini ne mi karşı? yoksa o alan bir prim yapma alanı olarak mı? kullanılmaktadır sorusunu akla getirmektedir.İyi bir sanatçı ; yaşadığı toplumun inanç değerlerini hiçe sayması akla başka sorular getirmektedir.

1-Ülkemizde neden en meşhur sanatçılar islam dini hakkında çok saygılı değiller? Açıkça mason olduğunu söyleyen birine gösterilen saygıyı,islami hassasiyeti olan sanatçılara da gösterilmeli

2-Toplumsal tepkilerde konu din ve vatan olunca neden duyarlı olmazlar? mesela gezi olaylarında sanat dünyamızın tutumu

3-Ezilen toplumsal gurupların yanında olduklarını söylerler ama hiç bir zaman baş örtüsü mağdurlarını yanında olmadılar.İmam hatipler kapatılırken,en doğal insan hakkı olan eğitim hakkının gaspı olayında mağdurdan yana değil zalimden yana tavır almaları

4-Ve onlarca konu-Amacımız ölen insan aleyhine yazmak değil.Değer yargılarımıza sahip çıkan saygı duyan sanat ve sanatçılar isteğimizi haykırmaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM